Przygoda z projektem 1Planet4All. Razem dla klimatu

Przez pięć miesięcy braliśmy udział w działaniach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i promowaliśmy rzetelną wiedzę na temat zmiany klimatu. Zaczęło się od założenia przez uczniów i uczennice klasy 6b redakcji klimatycznej Czas zmiany.

Utworzyliśmy też konto na facebooku, aby dotrzeć do jak największej ilości odbiorców. Kiedy pod koniec października 2020 r. zaczęło obowiązywać nas zdalne nauczanie, nie poddawaliśmy się. Wzięliśmy udział w warsztatach online na temat krytycznego myślenia prowadzonych przez dziennikarza portalu Gazeta.pl pana Patryka Strzałkowskiego. Spotykaliśmy się też z naszym projektowym mentorem, dziennikarzem Bartoszem Pawłowskim, który zawsze udzielał nam profesjonalnych wskazówek dotyczących tworzenia tekstów dziennikarskich. Udało nam się też zorganizować w grudniu 2020 r. dla społeczności szkolnej spotkanie online z ekspertką od zmiany klimatu, redaktorką portalu Nauka o klimacie – panią Anną Sierpińską.

W efekcie naszej pracy powstało pięć artykułów opublikowanych na portalu YoungFaceTV:

– wywiad Julii z prababcią o zanikających zimach: https://youngface.tv/zimy-nie-takie-jak-dawniej/

–  teksty Grzegorza na temat spotkania z p. Anną Sierpińską: https://tiny.pl/r1zgs oraz https://tiny.pl/r1ztx

– artykuł Marianny o siedliskach zwierząt w Puszczy Zielonce https://youngface.tv/puszcza-zielonka-czyli-u-matki-natury-na-kozetce/

– artykuł Adama na temat globalnego ocieplenia https://youngface.tv/globalne-ocieplenie-co-ja-moge-z-tym-zrobic/

Wszystkie nasze działania powstały z troski o zmieniający się klimat. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do popularyzowania rzetelnej wiedzy na ten temat.

 

mgr Malwina Patelska i uczniowie klasy 6b