Na początku tego roku szkolnego uczniowie, jak również grono pedagogiczne zostali postawieni przed wyzwaniem: nauczmy się czegoś RAZEM.  Tym czymś okazała się nasza historia sprzed 966 roku. Ale po kolei 🙂 W równonoc jesienną rozpoczęliśmy obchody Święta Plonów. Otworzyliśmy tym samym całoroczny projekt miedzyprzedmiotowy „Nasza Słowiańska Dusza”. Warzyliśmy sok z owoców czarnego bzu, poznaliśmy imiona bogów słowiańskich oraz ich atrybuty, jak również dowiedzieliśmy się, czym zajmował się żerca oraz kim była szeptucha.  Epizod II to Dziady, następnie Święto Złotej Baby, Szczodre Gody oraz Kolędowanie oraz wycieczki szkolne do Biskupina i Bramy Poznania. Wielkim zakończeniem projektu było Święto Szkoły, które odbyło się 16 czerwca 2018 r. Projekt „Nasza Słowiańska Dusza” miał na celu rozwój kompetencji kluczowych takich jak porozumiewanie się w języku polskim i obcym, umiejętności matematycznych i technicznych (praca z drukarką 3d), umiejętności uczenia się oraz ekspresji kulturalnej. Ponadto chcielibyśmy zainteresować uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli pogańską historią Polski. Projekt ten korelował treści przedmiotowe wokół Słowian, a tym samym integrował społeczność szkolną (jak również Seniorów z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej) poprzez wspólne działanie i świadome korzystanie z dorobku kultur. Projekt Nasza Słowiańska Dusza zakładał organizację imprez szkolnych na wzór świąt słowiańskich:

 • Święto Plonów (Dożynki),
 • Dzień Życzliwości w klimacie słowiańskim,
 • Dzień Złotej Baby (Andrzejki), 
 • Dziady (Zaduszki),
 • Szczodre Gody (Wigilia Szkolna),
 • Jare Święto (Pierwszy Dzień Wiosny),
 • Dzień kobiet (pokaz mody słowiańskiej)
 • Noc Kupały (święto szkoły).

Kolejnym ważnym punktem była interdyscyplinarność. Plany żadnego z nauczycieli nie zamykały się w ramach jego przedmiotu:

 • panteon Bogów Słowiańskich (język polski, informatyka, historia),
 • obrzędy: Noc Kupały, Topienie Marzanny(historia, teatr),
 • tworzenie przygodowej gry planszowej w oparciu o wiedzę na temat: kultury słowiańskiej, mitologii, podań i legend (język polski, kółko miłośników fantastyki, plastyka),
 • pozostałości i tradycje pogańskie w obrzędach katolickich (religia, etyka),
 • haft matematyczny – Święto Mokosz (matematyka, technika),
 • wyjazd do instytutu roślin klasa V i VI (przyroda, biologia, geografia),
 • zielnik roślin wykorzystywanych przez Słowian w medycynie, ziołolecznictwie. Wystawa zielników i książek zielarskich na Święcie Szkoły (przyroda, biologia),
 • słowiańskie tańce w kręgu (muzyka),
 • przegląd mody inspirowanej słowiańszczyzną (etyka).

Dodatkowo projekty gimnazjalne były związane z tematem Słowian (np. nawiązania do wierzeń słowiańskich w grach komputerowych, filmach)

Do projektu zaprosiliśmy Naszych Seniorów z Domu Pomocy Społecznej.

Szkolna grupa teatralna „Napad” przygotowała spektakl pt. „Nie zadzieraj z Rodzanicami”, który został wystawiony w CK Zamek w Poznaniu. Przedstawienie oparte na scenariuszu stworzonym przez uczennice klasy 7a spotkało się z wielkim aplauzem publiczności.

Święto Szkoły (Noc Kupały) było ostaniem akcentem podsumowującym nasz projekt. Tańczyliśmy w kręgu, piliśmy sok z kwiatów czarnego bzu, zajadaliśmy się podpłomykami przygotowanymi przez seniorów z DPS, próbowaliśmy „zgubić” uczniów w słowiańskim escape roomie (niestety, jak zawsze nie udało się 😉).

W przyszłym roku szkolnym rozpoczynamy nowy projekt. Możemy powiedzieć tylko tyle, że na pewno będzie fantastycznie 🙂 🙂 🙂