W naszej szkole realizujemy projekt w ramach eTwinnig Polska, który jest częścią Erasmusa.

 

Założeniem eTwinningu jest wspólne tworzenie projektów w różnych miejscach Europy (w przypadku eTwinning Polska – w kraju) przy wykorzystaniu technologii informatyczno-komunikacyjnych TIK.

Koordynatorami projektu pt.: „NASZE MAŁE OJCZYZNY” są p. Magdalena Borak – pedagog naszej szkoły wraz z wychowawcą klasy 6a p. Malwiną Patelską, oraz p. Beata Olekszyk-Nowakowska – anglista i opiekun Koła Europejskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pawłowicach Śląskich.

 

Celem projektu jest promowanie swojego miasta, zaznajomienie uczniów z gwarą, poznanie tradycji i kultury danego regionu, integracja uczniów z różnych szkół, poznawanie innych zakątków kraju. Niezaprzeczalną wartością projektu jest ścisła korelacja przedmiotowa, i co za tym idzie, integracja w procesie nauczania. Nauczyciele, współpracując ze sobą, są jedynie drogowskazami na drodze uczniów do stworzenia projektu.

Efektem naszej pracy ma stać się podwójna, regionalna książka kucharska, która będzie promować oba regiony: Wielkopolskę i Śląsk. Do tej pory w obu szkołach zebraliśmy około czterdzieści przepisów charakterystycznych regionalnych potraw. Uczniowie spisali je pod czujnym okiem polonisty, następnie przywrócili im tradycyjną pisownię, po czym na lekcjach języka angielskiego przetłumaczyli na język obcy. W ramach lekcji historii uczniowie przygotowali grę wiejską na temat swojej okolicy. Informacje zawarte w prezentacji będą stanowić integralną część wydawnictwa. Wszystkie te działania odbywały się w ramach projektu, na odległość. Uczniowie wykorzystywali w tym celu wszystkie możliwe kanały komunikacyjne: od spotkań na skypie, poprzez utworzenie strony na Facebooku, do przesyłania tradycyjną pocztą kartek świątecznych. Współpraca między szkołami trwa już prawie dwa lata i uczniowie, którzy są zaangażowani w ten projekt, kończą w tym roku klasę szóstą. Jest to doskonały moment na uwieńczenie naszego dzieła.

 

Pod koniec kwietnia siedmioro uczniów z naszej szkoły, wraz z p. M. Borak i wychowawcą klasy p. M. Patelską, wyruszy w podróż do Pawłowic, gdzie nasi partnerzy podejmą ich po królewsku w swoich rodzinnych domach. Będzie to czas poznania się „od kuchni”. Czeka nas moc atrakcji. W maju natomiast to my zaprosiliśmy do siebie dzieci z Pawłowic wraz z opiekunem p. B. Olekszyk-Nowakowską. Rewizyta odbędzie się na tych samych zasadach. Nasi goście podejmowani zostaną przez rodziny naszych uczniów. Już zaplanowaliśmy dla nich moc atrakcji!

Zapraszamy również na profil gminy Pawłowice, na którym można o nas przeczytać: https://www.facebook.com/gminapawlowice/posts/1099144586808624

 

 

 


 

Nasi „Biedruszczanie” w Pawłowicach Śląskich

 

 

 

 

Rewizyta Pawłowiczan w naszej szkole w Biedrusku 19-21.05.2016 r.