eTwinning

 

 

Przecieramy szlaki

 

Zaczęło się od wyjazdu na szkolenie w ramach pierwszej edycji eTwinning Polska i spotkania z p. Beatą Olekszyk-Nowakowską, która w Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach uczy języka angielskiego, jest także opiekunem Koła Europejskiego. Podczas szkolenia powstał pomysł, by pokazywać uczniom Polskę. Budować tożsamość społeczną i integrować uczniów różnych regionów. To był nasz główny cel. Tak powstał projekt „NASZE MAŁE OJCZYZNY„, który będzie dostępny na platformie twin space, jako inspiracja dla innych członków społeczności eTinningowej. Jak mówią „co dwie głowy to nie jedna” choć w naszym przypadku, dwie głowy to za mało. Ze swojej strony zaprosiłam do współpracy p. Malwinę Patelską – wychowawczynię uczniów, którzy nie boją się nowych wyzwań. W trakcie pracy nad projektem uruchomiła się energia, kreatywność i moc bo „takich dwóch, jak nas trzech, to nie ma ani jednego„.

 

 

Współpraca między szkołami

 

Nasz projekt wsparły obie panie dyrektor: ze strony Pawłowic Pani Dyrektor Bożena Herman, ze strony Biedruska Pani Dyrektor Elżbieta Lenarczyk. Przez dwa lata pracowaliśmy nad książką kucharską, z przepisami regionalnymi, w gwarze wielkopolskiej i śląskiej, w języku polskim i angielskim. Naszym marzeniem jest wydanie książki i propagowanie z jej pomocą obu regionów.

 

 

Korelacje między przedmiotowe

 

Współpraca z nauczycielami różnych przedmiotów świetnie wpisała się w ideę naszej szkoły. Uczniowie przygotowywali przepisy pod okiem p.Malwiny, która jako polonista czuwała nad poprawnością języka ojczystego, jak również pomagała naszym uczniom zgłębiać tajniki gwary. Z p. Iwoną Pazdan 6a tłumaczyła przepisy na język angielski, na lekcji historii z p. Jolantą Chlebowską-Kasztelan poznawali tajemnice Biedruska. Podejmując gości u siebie nie omieszkaliśmy pochwalić się naszymi osiągnięciami w dziedzinie sztuki. Dzieciaki z grupy teatralnej NAPAD pod wodzą p. Agaty Knak odstawiły niezły teatr, prezentując swojego „Szlafroka Holsa”.

 

 

Rewizyta czyli czym chata bogata

 

W odpowiedzi na naszą wizytę w Pawłowicach, przyjęliśmy gości u siebie, 19 maja i integrowaliśmy się z nimi przez trzy dni. W czwartek były rozmowy, zabawa, zwiedzanie Biedruska, wspólne oglądanie przedstawienia. W piątek zorganizowaliśmy całodniową wycieczkę do Poznania. Zabraliśmy ze sobą Lily z Chin i Raneem z Egiptu, które kończyły tego dnia swoją pracę w naszej szkole z ramienia organizacji AISEC. Zwiedzaliśmy, rozmawialiśmy p angielsku ale przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. W sobotę uczniowie z Pawłowic spędzali wspólny czas z rodzinami swoich partnerów z wymiany, by na koniec pożegnać się i odjechać zabierając ze sobą wspomnienia.

 

 

Otwarte drzwi

 

Dziś wiemy, że dzięki możliwościom jakie daje nam świat wirtualny, jesteśmy w stanie współpracować efektywnie na odległość. Wiemy też, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, wymiany energii i doświadczeń- o czym mogli przekonać się nasi uczniowie: Amelka, Nina, Ala, Karolina, Benia, Patryk, Kosma i Wiktor a także uczniowie z Pawłowic: Hania, Zuzia, Natalia, Agnieszka, Kuba i Łukasz oraz opiekunowie p.Beatka, p.Malwina, z którymi rozmowy przeciągały się do późnego wieczora. Być może przyjaźnie i znajomości nawiązane dzięki projektowi przetrwają próbę czasu.

 

 

Magdalena Borak
pedagog szkolny, koordynator projektu