4 listopada naszymi gościliśmy wolontariuszy z Drużyny Szpiku, którzy działają na rzecz Fundacji Anny Wierskiej „Dar szpiku”, mającej na celu pomoc osobom chorym na nowotwory krwi (w szczególności na białaczki).

 


Ze strony www.darszpiku.pl

Najważniejszym celem Drużyny Szpiku jest uświadamianie ludziom jak łatwo można zostać potencjalnym dawcą szpiku. Właśnie dlatego powstał projekt „Podziel się życiem”, w ramach którego odwiedzamy szkoły i uczelnie wyższe na terenie Poznania i Wielkopolski. Z czasem nasze działania edukacyjne zaczynają wykraczać poza granice województwa wielkopolskiego. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób i zarazić ich ideą propagowania dawstwa szpiku.

Podczas tych spotkań opowiadamy młodzieży: na czym tak naprawdę polega przeszczep szpiku, co trzeba zrobić aby do tego doszło, jak ważna jest „rozbudowa” polskiego banku potencjalnych dawców szpiku. Jednym słowem przełamujemy wszystkie stereotypy, które odnośnie przeszczepów szpiku istnieją. Nasze spotkania urozmaicamy poprzez prezentację drużynowych reportaży, filmów, teledysków. Zapraszamy osoby, które tworzą Drużynę Szpiku i dobrze znają ten nowotwory świat. Co więcej, potrafią o nim opowiedzieć. Są to często ludzie, którzy już podzielili się życiem czyli oddali swój szpik osobie chorej. Albo sami zmagali się z tą poważną chorobą, co najważniejsze wygrali tę walkę. Młodzież jest bardzo otwarta na tego typu projekty, dlatego zawsze bardzo chętnie bierze udział w naszych edukacyjnych spotkaniach.


 

W spotkaniu wzięli udział uczniowie gimnazjum, którzy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wolontariuszy oraz wspomogli Fundację kupując szpikowe gadżety. Było to dla nas bardzo przejmujące i pouczające spotkanie.

 

Galeria zdjęć