22 września w równonoc jesienną w Prywatnej Szkole Podstawowej w Biedrusku rozpoczęto obchody Święta Plonów. Uczniowie klasy szóstej obchodzili z kołatkami wszystkie sale lekcyjne (niczym Prasłowianie swe pola) zapowiadając zbliżające się uroczystości. Otworzono tym samym całoroczny projekt międzyprzedmiotowy „ Nasza Słowiańska Dusza”. Ogłoszono między innymi konkurs na najciekawszy wianek z darów ziemi i zachęcono do przyniesienia owoców czarnego bzu. Nauczycielki przyrody przeprowadziły lekcje pod tym magicznym krzewem ,przestrzegając przed surowymi i zachwalając niezwykłe właściwości przetworzonych owoców.
W dzień poprzedzający uroczystości uczniowie  warzyli syrop z czarnego bzu, którego najwięcej przyniosła klasa piąta, wygrywając tym samym konkurs. Każdy, kto przyniósł odpowiedni słoik, mógł zabrać ten naturalny specyfik na przeziębienie do domu.
Obrzęd poprowadził wzorem Słowian Żerca. W Świętym Gaju uczniowie dziękowali bałwanom za urodzaj i składali pod ich posągami wieńce, poznając prastary obyczaj, którego tradycje przetrwały we współczesnych  dożynkach. Były też wróżby, a mądre baby- Szeptuchy służyły radami i własnoręcznie wykonanymi amuletami „ na wszelkie bolaki”.