9 maja w Dzień Europy co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. W tym dniu przypada rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Schuman chciał utworzyć ponadnarodową instytucję europejską sprawującą zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego dnia. Zorganizowaliśmy z tej okazji  mnóstwo atrakcji: grę Kahoot, gry sportowe, gry miejskie oraz escape room. Uczniowie wspaniale zaprezentowali wylosowane kraje,  w kawiarence mogliśmy spróbować pysznych dań pochodzących z różnych krajów Europy. Dzięki sprzedaży dań i ciast udało nam się uzbierać 676 zł, które przekażemy Studentom UAM Bez Granic na ich wyjazd na Madagaskar. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie, a w szczególności organizatorowi całego wydarzenia- klasie 8b.